Freche Freunde Organic Baby Food Jar - Evening Cereal with Apple, Blueberry & Oats, 120 g
Naturally delicious
€ 1,39
(€ 11,58 / kg, All prices incl. VAT.
Features & Advantages
- 6 months & up
- A nutritious meal for the weaning phase
- No added sugar
Similar products
Description
The ideal introduction to solid foods during your baby's weaning phase. The resealable jar contains finely pureed fruit with valuable oats without any additives. This is a great way for your baby to discover the true taste of new foods. At the same time, it also meets the increasing nutritional needs of your growing baby.
| Item no.: | MM-525616 |
|---|---|
| Content: | 120 g |
| EAN: | 4260618529898 |
| Manufacturer No.: | 525616 |
| Brands: | Freche Freunde |
| Age recommendation: | 6 months & older |
| Certifications: | Certified organic as per EC Organic Regulations, EU / non-EU organic label |
| Type of Nutrition: | Vegan |
| Storage Information: | Refrigerate after opening and use up within a few days, Store in a cool, dry place protected from light |
| Properties: | No added sugar, No additives |
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 264 / 63 kJ / kcal |
| Fat | 0,5 g |
| from Saturated fatty acids | 0,1 g |
| Carbohydrates | 13 g |
| from Sugar | 11 g |
| Fibre | 1,8 g |
| Protein | 0,6 g |
| Salt | 0 g |
Important Information: Snacks for Babies and Children
Legal information
| Responsible food business operator: | erdbär GmbH, Eberswalder Straße 6-9 , 10437, Berlin, Germany, frechefreunde.de |
|---|
Related products
Customer Reviews
English reviews written for Freche Freunde Organic Baby Food Jar - Evening Cereal with Apple, Blueberry & Oats
Magazine Articles:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.800 products
Secure payments
with SSL encryption technology