Zotter Chocolate Organic Eggs in a Jar, 87 g
Six delicious chocolate eggs
€ 13,49
(€ 155,06 / kg, Price shown includes 23% VAT.
Features & Advantages
- Exquisite chocolate
- Original packaging
- Organic + Fair Trade
Description
This Easter surprise has it all: Six chocolate eggs with different fillings promise a sweet Easter treat!
Contains the following varieties:
- 1x raspberry chocolate egg, filled with soft raspberry caramel and pink fruit nougat, covered with raspberry couverture (pink foil)
- 1x white chocolate egg, filled with fruity passion fruit caramel and a cashew nougat layer, covered with sunny yellow passion fruit couverture (gold foil)
- 1x white chocolate egg, filled with a creamy strawberry layer and macadamia nougat, covered with pink raspberry couverture and white chocolate (pink foil)
- 1x white lemon chocolate egg, filled with fruity blueberry ganache and a caramel nougat layer, covered with blackcurrant couverture, mixed with white chocolate (purple foil)
- 1x dark chocolate egg, filled with hazelnut nougat cream, covered with dark chocolate (blue foil)
- 1x milk chocolate egg, filled with almond nougat cream with a hint of rose oil, covered with milk chocolate (orange foil)
Note:
The contents may vary depending on the availability of the varieties!
| Item no.: | ZSM-25954 |
|---|---|
| Content: | 87 g |
| EAN: | 9006403037873 |
| Manufacturer No.: | 25954 |
| Brands: | Zotter Chocolate |
| Certifications: | EU / non-EU organic label, Fair |
| Origin: | Austria |
| May Contain Traces Of: : | A - Gluten, C - Eggs, E - Peanuts, H - Nuts, N - Sesame Seeds |
| Storage Information: | Store in a cool, dry place protected from light |
| Properties: | Does not contain alcohol |
Ingredients
Raw cane sugar[1], Cocoa butter[1], Almonds[2], Hazelnuts [2], Cocoa paste[1], Almond Oil[2], Icing sugar[2], Whole milk powder[2], Cream[2], Skim milk powder[2], Invert Sugar Syrup[2], Cashews[1], Butter[2], macadamia nuts[1], Sweet whey powder[2], Blueberries[2], Freeze-dried raspberries[2], Raspberry Concentrate[2], Passion fruit juice concentrate[2], Strawberries[2], Whole cane sugar[1], lemon powder[2] (Lemon juice concentrate[2], Cornstarch[2]), Glucose syrup[2], Strawberry Concentrate[2], Freeze-dried passion fruit[2] (Maltodextrin[2], Passion fruit juice concentrate[2]), Freeze-Dried Strawberries[2], Whole milk[2], emulsifierE (Lecithin (Soy)), Hazelnut Oil, Lemon juice concentrate[2], emulsifierE (Lecithin (Sunflower)), Freeze-dried blueberries, Verjuice[2], Caramelised Milk Powder[2] (Skim milk powder[2], Sugar[2]), Freeze-Dried Mangoes[2], Freeze-dried currants[2], Vanilla bean powder[1], Rock salt, Skim milk yoghurt powder[2], Turmeric (Curcuma longa)[2], Cinnamon[2], Rose petals[2], Cardamom (Elettaria cardamomum)[2], Tonka bean powder[2], Rose Oil[2], Coriander[2]
- from fair trade, fair trade content in total: 58% / from controlled organic agriculture
- from controlled organic agriculture
May contain traces of Brazil nuts, eggs, cashews, pecans, pistachios, walnuts, peanuts.
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 2705 / 646 kJ / kcal |
| Fat | 48 g |
| from Saturated fatty acids | 19 g |
| Carbohydrates | 45 g |
| from Sugar | 40 g |
| Protein | 8,6 g |
| Salt | 0,15 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Austria, www.zotter.at |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Zotter Chocolate Organic Eggs in a Jar
1 customer review in all languages
| 5 stars | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stars | | 0 | (0%) |
| 3 stars | | 0 | (0%) |
| 2 stars | | 0 | (0%) |
| 1 Stars | | 0 | (0%) |
1 review
We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.
- No reviews available
Popular categories:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.800 products
Secure payments
with SSL encryption technology