Zotter Chocolate Organic Zotter 02 "For Big Bunnies"
Two scrumptious varieties for Easter
€ 11,99
(Price shown includes 23% VAT.
Features & Advantages
- 2 Easter chocolates
- Hand-scooped
- One bar contains alcohol
Description
This beautiful Easter box contains two delicious chocolate bars for grown-ups:
- Ostrich Eggnog: with eggnog made with ostrich eggs (hand-scooped - contains alcohol)
- Easter Chocolate: Raspberry Coconut (hand-scooped)
| Item no.: | ZSM-22326 |
|---|---|
| Content: | 1 Set |
| EAN: | 9006403037828 |
| Manufacturer No.: | 22326 |
| Brands: | Zotter Chocolate |
| Certifications: | EU / non-EU organic label, Fair |
| Origin: | Austria |
| May Contain Traces Of: : | A - Gluten, C - Eggs, E - Peanuts, F - Soybeans, G - Milk, H - Nuts, N - Sesame Seeds |
| Storage Information: | Store in a cool, dry place protected from light |
| Properties: | Contains alcohol |
Ingredients
Organic Ostrich Eggnog
Raw cane sugar[1], Cocoa paste[1], Cocoa butter[1], Whole milk powder[2], Whole milk[2], Almonds[2], Skim milk powder[2], 3 % Apple Brandy[2], Invert Sugar Syrup[2], Ginger[2], Glucose syrup[2], 2 % Ostrich egg yolk[2], Sweetener (1 % Erythritol[2]), Caramelised Milk Powder[2] (Skim milk powder[2], Sugar[2]), Vanilla bean powder[1], emulsifierE (Lecithin (Soy)), Whole cane sugar[3], Rock salt, Ginger Powder[2], 60 % Cocoa: minimum content in the extra dark milk chocolate[2]
- From fair trade, total fair trade content: 60% / from certified organic agriculture
- from controlled organic agriculture
- From fair trade. Total fair trade content: 60%
Happy Easter
Raw cane sugar[1], Cocoa butter[1], Cocoa paste[1], Rice milk powder[2] (Rice[2], Sunflower oil[2], Salt), 7 % Coconut flakes[1], 5 % Raspberry Purée[2], 4 % Coconut milk[2], Invert Sugar Syrup[2], 3 % coconut powder[2] (Coconut paste[2], Coconut milk[2], coconut flour[2]), Glucose syrup[2], 2 % Freeze-dried raspberries[2], Pineapple Juice Concentrate[2], 1 % Raspberry Powder[2], Lemon juice concentrate[2], emulsifierE (Lecithin (Sunflower)), Freeze-dried cranberries, lemon powder[2] (Lemon juice concentrate[2], Cornstarch[2]), Rock salt, Vanilla bean powder[1]
- From fair trade, total fair trade content: 70% / from certified organic agriculture
- from controlled organic agriculture
Nutritional Information
Organic Ostrich Eggnog
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 2139 / 511 kJ / kcal |
| Fat | 35 g |
| from Saturated fatty acids | 20 g |
| Carbohydrates | 39 g |
| from Sugar | 33 g |
| Protein | 8,4 g |
| Salt | 0,21 g |
Happy Easter
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 2102 / 502 kJ / kcal |
| Fat | 34 g |
| from Saturated fatty acids | 22 g |
| Carbohydrates | 44 g |
| from Sugar | 35 g |
| Protein | 2,9 g |
| Salt | 0,09 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Austria, www.zotter.at |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Organic Zotter 02 "For Big Bunnies"
Popular categories:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.800 products
Secure payments
with SSL encryption technology