Alnatura Organic Spelt Tortelloni - Ricotta & Spinach, 250 g

Seasoned with a dash of basil & garlic

€ 3,29

(€ 13,16 / kg, All prices incl. VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 g

Only 6 items in stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Wednesday at 23:59.

Ireland: Free standard delivery from € 87,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Easy to prepare
  • Mild taste
  • Ideal for creamy sauces

Frequently bought together with Alnatura Organic Spelt Spaghetti, 500 g

Alnatura Organic Spelt Tortelloni - Ricotta & Spinach, 250 g € 3,29 (€ 13,16 / kg)
Alnatura Organic Spelt Spaghetti, 500 g € 2,39 (€ 4,78 / kg)
Total price: € 5,68
Description

These Tortelloni made with spelt semolina are filled with a creamy ricotta and spinach filling. They taste delicious with creamy sauces or oil-based pesto and garnished with freshly grated parmesan cheese. Alnatura's organic tortellini are slightly larger than regular tortellini and are seasoned with a hint of basil and garlic.

Cooking time:
Add to boiling salted water (2 teaspoons per 3 litres of water) and cook at a simmer for 12 to 15 minutes.

Item no.: MM-144322
Content: 250 g
EAN: 4104420250277
Manufacturer No.: 144322
Brands: Alnatura
Certifications: EU / non-EU organic label
May Contain Traces Of: : L - Celery
Storage Information: Store in a cool & dry place
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g[1]
Calories 1290 / 308 kJ / kcal
Fat 6 g
  from Saturated fatty acids 2,8 g
Carbohydrates 49 g
  from Sugar 1,9 g
Fibre 3,1 g
Protein 13 g
Salt 0,86 g
  1. uncooked
Ingredients

Dough

74 % Spelt semolina[1], Drinking Water

  1. from organic agriculture

Filling

50 % Cheese (50 % Ricotta[2], Bergkäse Mountain Hard Cheese[2], Sheep's milk cheese[2]), Breadcrumbs (Spelt Flour[2], Yeast), Whole milk powder[2], Potato flakes[2], 6 % Spinach dried[2], Sunflower oil[2], Drinking Water, Sea salt, Spices[2] (Garlic[2], Basil [2], Pepper[2]), soy lecithin[1]

  1. From organic cultivation / Emulsifier
  2. from organic agriculture

May contain traces of celery.

Legal information
Responsible food business operator: Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Germany, www.alnatura.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Alnatura Organic Spelt Tortelloni - Ricotta & Spinach

1 customer review in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.