Alnavit Organic Sea Buckthorn Juice, 330 ml
A tangy, fruity classic full of character
€ 5,19
(€ 15,73 / l, Price shown includes 23% VAT.
Features & Advantages
- Creamy cherry juice with fruit pulp
- Intensely tart and fruity flavour
- No added sugar
Description
The natural sea buckthorn juice with pulp delivers a bold, tangy fruit flavour. Its vibrant orange colour and smooth consistency give it a unique, distinctive character — all without any additives. Perfect for smoothies, mixed drinks, or as a fruity accent in desserts and sauces.
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 ml |
|---|---|
| Calories | 218 / 52 kJ / kcal |
| Fat | 3,5 g |
| from Saturated fatty acids | 0,5 g |
| Carbohydrates | 3,3 g |
| from Sugar | 3 g |
| Protein | 1 g |
| Salt | 0,01 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Alnavit GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Germany, information@alnavit.com, www.alnavit.de/impressum |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Alnavit Organic Sea Buckthorn Juice
5,0 out of 5 stars
| 5 stars | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stars | | 0 | (0%) |
| 3 stars | | 0 | (0%) |
| 2 stars | | 0 | (0%) |
| 1 Stars | | 0 | (0%) |
1 review
- No reviews available
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.800 products
Secure payments
with SSL encryption technology