Ankerkraut Air Fryer Spice Mix Box
A spicy trio for your air fryer
€ 19,99
(All prices incl. VAT.
Features & Advantages
- 3-piece gift set
- For homemade fries, vegetables & roast chicken
- Box with window & design
Related products
Description
Level up your cooking with the perfect seasoning set for your air fryer. Featuring seasoning mixes for fries, roast chicken, and a signature blend for roasted vegetables, these mixes ensure your meals come out perfectly crispy on the outside while remaining tender and juicy inside. This set is ideal for meat dishes or vegetarian sides and makes a fantastic gift for anyone who loves healthy, low-fat cooking.
| Item no.: | AK-4062988021039 |
|---|---|
| Content: | 1 Set |
| EAN: | 4062988021039 |
| Manufacturer No.: | 4062988021039 |
| Brands: | Ankerkraut |
| Storage Information: | Store in a cool, dry place protected from light |
| Properties: | No flavour enhancers, Free from palm oil |
Ingredients
Seasoning Mix - Roasted Vegetables
Sea salt, Onions, Garlic, Sweet Paprika, Black pepper (Piper nigrum),
Seasoning Salt - Roast Chicken
Sea salt, Sweet Paprika, Parsley , Garlic, Marjoram, Fenugreek seeds, Chili Flakes, Caraway seeds, Nutmeg
Seasoning Salt - French Fries
76 % Sea salt, Sweet Paprika, Dry Mustard, Onions, Parsley , 1,9 % Smoked salt (Sea salt, Smoke), Garlic, Oregano
Nutritional Information
Seasoning Mix - Roasted Vegetables
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 733 / 175 kJ / kcal |
| Fat | 2,4 g |
| from Saturated fatty acids | 1 g |
| Carbohydrates | 25 g |
| from Sugar | 18 g |
| Protein | 6,8 g |
| Salt | 45,5 g |
Seasoning Salt - Roast Chicken
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 758 / 181 kJ / kcal |
| Fat | 3,6 g |
| from Saturated fatty acids | 0,7 g |
| Carbohydrates | 25 g |
| from Sugar | 15 g |
| Protein | 8,4 g |
| Salt | 45 g |
Seasoning Salt - French Fries
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 314 / 75 kJ / kcal |
| Fat | 1,5 g |
| from Saturated fatty acids | 0,1 g |
| Carbohydrates | 9,4 g |
| from Sugar | 5,8 g |
| Protein | 4,1 g |
| Salt | 77,5 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Ankerkraut GmbH, Reindorfer Osterberg 75, 21266, Jesteburg, Germany, www.ankerkraut.de |
|---|
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Ankerkraut Air Fryer Spice Mix Box
Magazine Articles:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.750 products
Secure payments
with SSL encryption technology