Ankerkraut La Famiglia (The Godfather) Spice Mix Box
Cinematic seasoning for the hob & table
€ 14,99
(All prices incl. VAT.
Features & Advantages
- Two spice mixes in cork-topped glass jars
- For pasta, fish & seafood
- Ideal for fans & film lovers
Related products
Description
Bring the unmistakable flair of the Corleones straight to your kitchen and turn every meal into a masterpiece you can't resist. Featuring "Pasta Corleone" and "The Message," this set is ideal for seasoning fish, seafood, or classic pasta dishes. This collection offers a taste experience as unforgettable as the all-time classic movie itself - an offer you can't refuse.
| Item no.: | AK-4062988021787 |
|---|---|
| Content: | 1 Set |
| EAN: | 4062988021787 |
| Manufacturer No.: | 4062988021787 |
| Brands: | Ankerkraut |
| Storage Information: | Store in a cool, dry place protected from light |
| Properties: | No flavour enhancers, Free from palm oil |
Ingredients
Pasta Corleone
Onions, Sea salt, Raw cane sugar, Celeriac, Garlic, Oregano, Black pepper (Piper nigrum)
The Message
Basil , Sea salt, Raw cane sugar, Garlic, Green pepper, Lemon peel, Lemon Fruit Powder (Lemon juice concentrate, Maltodextrin), Chili Flakes
Nutritional Information
Pasta Corleone
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1168 / 279 kJ / kcal |
| Fat | 0,7 g |
| from Saturated fatty acids | 0,1 g |
| Carbohydrates | 58 g |
| from Sugar | 38 g |
| Protein | 5,7 g |
| Salt | 26,8 g |
The Message
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1013 / 242 kJ / kcal |
| Fat | 1,8 g |
| from Saturated fatty acids | 0,5 g |
| Carbohydrates | 44 g |
| from Sugar | 32 g |
| Protein | 7,3 g |
| Salt | 25,8 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Ankerkraut GmbH, Reindorfer Osterberg 75, 21266, Jesteburg, Germany, www.ankerkraut.de |
|---|
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Ankerkraut La Famiglia (The Godfather) Spice Mix Box
Magazine Articles:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.750 products
Secure payments
with SSL encryption technology