BioArt Organic Apricot Jam (jar), 250 g
Aromatic fruity taste
€ 8,99
(€ 35,96 / kg, All prices incl. VAT.
Features & Advantages
- High fruit content
- With organic lemon juice
- Natural flavour
Description
For this organic jam, specially selected fruits are carefully processed and traditionally simmered. The high fruit content delivers an exceptionally aromatic flavour. Made with plant-based pectin and real organic lemon juice, the recipe is completely free from artificial colours and flavours.
| Item no.: | BIOG-291211 |
|---|---|
| Content: | 250 g |
| EAN: | 9006241200002 |
| Manufacturer No.: | 291211 |
| Brands: | BioArt |
| Fruit composition: | Apricots |
| Certifications: | EU organic seal |
| Type of Nutrition: | Vegan, Vegetarian |
| Storage Information: | Store in a cool & dry place |
| Properties: | No flavour enhancers, No added colours |
Ingredients
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 720 / 172 kJ / kcal |
| Fat | <0,5 g |
| from Saturated fatty acids | <0,1 g |
| Carbohydrates | 41 g |
| from Sugar | 41 g |
| Protein | 0,7 g |
| Salt | 0,03 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | BioArt AG, Biodorfweg 4, 5164, Seeham, Austria, office@bioart.at, www.bioart.at |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for BioArt Organic Apricot Jam (jar)
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.750 products
Secure payments
with SSL encryption technology