BioArt Organic Barbecue Sauce, 250 ml
Savoury sauce for the BBQ and kitchen
€ 6,99
(€ 27,96 / l, All prices incl. VAT.
Features & Advantages
- Smoky and spicy flavour
- With fruity tomato purée
- Versatile
Description
This organic barbecue sauce combines fruity tomato purée with a subtle sweetness and a pleasantly smoky depth. The result is a rich, full-bodied flavour that pairs beautifully with grilled dishes, snacks, or creative homemade sauces. It is also ideal as a base for marinades and dips.
| Item no.: | BIOG-306642 |
|---|---|
| Content: | 250 ml |
| EAN: | 9006241301501 |
| Manufacturer No.: | 306642 |
| Brands: | BioArt |
| Certifications: | EU organic seal |
| Storage Information: | Store in a cool, dry place protected from light |
Ingredients
Nutritional Information
| Nutritional Information | Quantity |
|---|---|
| Calories | 599 / 143 kJ / kcal |
| Fat | <0,1 g |
| from Saturated fatty acids | 0,01 g |
| Carbohydrates | 33,1 g |
| from Sugar | 30 g |
| Protein | 1,1 g |
| Salt | 2,83 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | BioArt AG, Biodorfweg 4, 5164, Seeham, Austria, office@bioart.at, www.bioart.at |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for BioArt Organic Barbecue Sauce
Magazine Articles:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.750 products
Secure payments
with SSL encryption technology