BioArt Organic Chocolate: Gratuliere! Genieße den Moment.., 70 g

Crunchy and fruity chocolate treat

€ 7,99

(€ 114,14 / kg, Price shown includes 23% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 70 g

In stock

Delivery by Monday, 05 October if you order by Monday at 23:59.

Refridgerated shipping: Additional shipping costs amounting to € 4,90 per order apply to chilled products.
More information

Features & Advantages

  • Finely balanced flavour
  • Crunchy & aromatic
  • With almond brittle

Frequently bought together with Lindt Tennis Balls, 110 g

BioArt Organic Chocolate: Gratuliere! Genieße den Moment.., 70 g € 7,99 (€ 114,14 / kg)
Lindt Tennis Balls, 110 g € 8,79 (€ 79,91 / kg)
Total price: € 16,78
Description

This chocolate creation combines creamy milk chocolate with crunchy almond brittle and fruity mandarin flakes. The interplay of delicate sweetness, a satisfying crunch, and vibrant fruitiness ensures a wonderfully varied flavour experience. It is ideal for anyone looking to discover unique and exciting chocolate combinations.

Item no.: BIOG-326049
Content: 70 g
EAN: 9006241310763
Manufacturer No.: 326049
Brands: BioArt
Certifications: EU organic seal
Storage Information: Store in a cool & dry place
Ingredients

90 % Milk chocolate[1] (Raw cane sugar[1], Cocoa butter[1], 22 % Whole milk powder[1], Cocoa paste[1], emulsifierE (Lecithins[1])), 5 % ALMOND BRITTLE[1] (Almonds, Sugar), 3 % Mandarin flakes[1] (Mandarin juice concentrate[1], Cornstarch[1]), Natural mandarin aroma

  1. from organic agriculture
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 2453 / 586 kJ / kcal
Fat 41 g
  from Saturated fatty acids 26 g
Carbohydrates 48 g
  from Sugar 47 g
Fibre 2,1 g
Protein 6,9 g
Salt 0,21 g
Legal information
Responsible food business operator: BioArt AG, Biodorfweg 4, 5164, Seeham, Austria, office@bioart.at, www.bioart.at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for BioArt Organic Chocolate: Gratuliere! Genieße den Moment..

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder