BioArt Organic Chocolate: Happy Birthday, 70 g

Creamy chocolate with a fine fruity note

€ 7,99

(€ 114,14 / kg, Price shown includes 23% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 70 g

In stock

Delivery by Monday, 05 October if you order by Monday at 23:59.

Refridgerated shipping: Additional shipping costs amounting to € 4,90 per order apply to chilled products.
More information

Features & Advantages

  • Creamy & balanced
  • Delicately sweet flavour
  • With fruity strawberry notes

Frequently bought together with BioArt Organic Chocolate: Danke, 70 g

BioArt Organic Chocolate: Happy Birthday, 70 g € 7,99 (€ 114,14 / kg)
BioArt Organic Chocolate: Danke, 70 g € 7,99 (€ 114,14 / kg)
Total price: € 15,98
Description

This chocolate creation combines smooth milk chocolate with the luscious taste of strawberries. The beautifully balanced connection between creamy sweetness and a fresh fruit note ensures a harmonious flavour experience. It is the perfect treat for the birthday star who loves a fruity twist to their chocolate.

Item no.: BIOG-325731
Content: 70 g
EAN: 9006241310572
Manufacturer No.: 325731
Brands: BioArt
Certifications: EU organic seal
Storage Information: Store in a cool & dry place
Ingredients

96 % Milk chocolate[1] (Raw cane sugar[1], Cocoa butter[1], 22 % Whole milk powder[1], Cocoa paste[1], emulsifierE (Lecithins[1])), 3 % Freeze-Dried Strawberries[1], Natural Strawberry Flavour[1]

  1. from organic agriculture
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 2453 / 586 kJ / kcal
Fat 41 g
  from Saturated fatty acids 26 g
Carbohydrates 48 g
  from Sugar 47 g
Fibre 2,1 g
Protein 6,9 g
Salt 0,21 g
Legal information
Responsible food business operator: BioArt AG, Biodorfweg 4, 5164, Seeham, Austria, office@bioart.at, www.bioart.at

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for BioArt Organic Chocolate: Happy Birthday