BioArt Organic Chocolate: Von Herzen, 70 g
Creamy chocolate with crunchy brittle
€ 7,99
(€ 114,14 / kg, Price shown includes 23% VAT.
Features & Advantages
- Delicate milk chocolate
- With hazelnut brittle
- Crunchy bite
Description
This chocolate creation combines smooth milk chocolate with crunchy hazelnut brittle. The pairing of creamy sweetness and a satisfying crunch creates a beautifully balanced and moreish flavour experience. It is the perfect choice for those who love their chocolate with a crisp, textured finish.
| Item no.: | BIOG-326030 |
|---|---|
| Content: | 70 g |
| EAN: | 9006241310589 |
| Manufacturer No.: | 326030 |
| Brands: | BioArt |
| Certifications: | EU organic seal |
| Storage Information: | Store in a cool & dry place |
Ingredients
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 2453 / 586 kJ / kcal |
| Fat | 41 g |
| from Saturated fatty acids | 26 g |
| Carbohydrates | 48 g |
| from Sugar | 47 g |
| Protein | 6,9 g |
| Salt | 0,21 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | BioArt AG, Biodorfweg 4, 5164, Seeham, Austria, office@bioart.at, www.bioart.at |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for BioArt Organic Chocolate: Von Herzen
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.750 products
Secure payments
with SSL encryption technology