BioArt Organic Crisps - Cream & Onion, 100 g
Savoury, spicy crisps
€ 4,99
(€ 49,90 / kg, Price shown includes 23% VAT.
Features & Advantages
- With sour cream & onion
- Intense spicy flavour
- Gently baked with the skin on
Description
These organic crisps are made from carefully selected potatoes. Sliced with their skins on and gently cooked in organic sunflower oil until crisp and golden, they retain their natural potato flavour and a wonderfully crunchy texture. The delicate seasoning of sour cream and onion provides a savoury and beautifully balanced taste.
| Item no.: | BIOG-332857 |
|---|---|
| Content: | 100 g |
| EAN: | 9006241302096 |
| Manufacturer No.: | 332857 |
| Brands: | BioArt |
| Certifications: | EU organic seal |
| Storage Information: | Store in a cool & dry place, Close the pack tightly after use |
Ingredients
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1993 / 476 kJ / kcal |
| Fat | 24 g |
| from Saturated fatty acids | 2,6 g |
| Carbohydrates | 56 g |
| from Sugar | 2,4 g |
| Fibre | 4,9 g |
| Protein | 6 g |
| Salt | 1,4 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | BioArt AG, Biodorfweg 4, 5164, Seeham, Austria, office@bioart.at, www.bioart.at |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for BioArt Organic Crisps - Cream & Onion
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.750 products
Secure payments
with SSL encryption technology