BioArt Organic Lingonberry Jam (jar), 250 g
Carefully processed to retain the fine fruity flavour
€ 8,99
(€ 35,96 / kg, All prices incl. VAT.
Features & Advantages
- Fine fruity flavour
- Gently processed
- Plant-based pectin
Related products
Description
This organic lingonberry jam is made from selected fruits and gently processed to preserve its natural flavour. The high fruit content gives it an intense fruity note and a delightful consistency. With just a touch of organic cane sugar, plant-based pectin, and real organic lemon juice, this ia a beautifully balanced fruit spread for moments of indulgence.
| Item no.: | BIOG-291221 |
|---|---|
| Content: | 250 g |
| EAN: | 9006241200033 |
| Manufacturer No.: | 291221 |
| Brands: | BioArt |
| Fruit composition: | Berries |
| Certifications: | EU organic seal |
| Type of Nutrition: | Vegan, Vegetarian |
| Storage Information: | Store in a cool & dry place |
| Properties: | No flavour enhancers, No added colours |
Ingredients
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 741 / 177 kJ / kcal |
| Fat | 0,9 g |
| from Saturated fatty acids | <0,1 g |
| Carbohydrates | 43 g |
| from Sugar | 41 g |
| Protein | 0,6 g |
| Salt | 0,03 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | BioArt AG, Biodorfweg 4, 5164, Seeham, Austria, office@bioart.at, www.bioart.at |
|---|
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for BioArt Organic Lingonberry Jam (jar)
Magazine Articles:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.750 products
Secure payments
with SSL encryption technology