BioArt Organic Sweet Chilli Sauce, 250 ml
Sweet and spicy sauce with an Asian twist
€ 6,99
(€ 27,96 / l, All prices incl. VAT.
Features & Advantages
- Sweet & tangy
- Versatile
- With a fruity note
Description
This organic sweet chilli sauce combines a fruity sweetness with a pleasantly spicy heat, creating a beautifully balanced flavour with an authentic Asian flair. It is ideal as a dipping sauce for spring rolls, pairs perfectly with vegetables, and is excellent for elevating stir-fries.
| Item no.: | BIOG-321236 |
|---|---|
| Content: | 250 ml |
| EAN: | 9006241301556 |
| Manufacturer No.: | 321236 |
| Brands: | BioArt |
| Certifications: | EU organic seal |
| Storage Information: | Store in a cool, dry place protected from light |
Ingredients
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 557 / 133 kJ / kcal |
| Fat | <0,1 g |
| from Saturated fatty acids | <0,01 g |
| Carbohydrates | 26,5 g |
| from Sugar | 23,2 g |
| Protein | 0,4 g |
| Salt | 2,4 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | BioArt AG, Biodorfweg 4, 5164, Seeham, Austria, office@bioart.at, www.bioart.at |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for BioArt Organic Sweet Chilli Sauce
Magazine Articles:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.750 products
Secure payments
with SSL encryption technology