Calvi Creamed Tuna, 200 g
Perfect as a spread or to make bite-sized antipasti
€ 13,99
(€ 69,95 / kg, All prices incl. VAT.
Features & Advantages
- 75% tuna
- Refined with olives
- Made in Italy
Description
This pâté containing 75% tuna, the finest olive oil and salt is ideal for preparing bite-sized appetisers, as a spread and to make the famous appetiser, vitello tonnato.
Ingredients
75 % Tuna, 24 % Olive Oil, 1 % Salt
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 804 / 192 kJ / kcal |
| Fat | 10,1 g |
| from Saturated fatty acids | 3,9 g |
| Carbohydrates | 0 g |
| from Sugar | 0 g |
| Protein | 25,2 g |
| Salt | 0,8 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | G. Calvi & C. s.n.c., Via Garessio, 56, 18100, Imperia Oneglia (IM), Italy, www.oliocalvi.it/en |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Calvi Creamed Tuna
Magazine Articles:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.800 products
Secure payments
with SSL encryption technology