Classic Ayurveda Organic Golden Chickpeas, Turmeric-Chili, 100 g

A deliciously crunchy Ayurvedic snack

€ 3,86 € 4,29 -10%

(€ 38,60 / kg, All prices incl. VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 g

In stock from October 09

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 15 October

Ireland: Free standard delivery from € 87,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Particularly high protein content
  • Spicy and flavourful
  • Vegan & no added sugar

Frequently bought together with Rapunzel Organic Coconut & Hazelnut Butter with Dates, 200 g

Classic Ayurveda Organic Golden Chickpeas, Turmeric-Chili, 100 g € 3,86 (€ 38,60 / kg)
Rapunzel Organic Coconut & Hazelnut Butter with Dates, 200 g € 6,29 (€ 31,45 / kg)
Total price: € 10,15
Description

This is perfect for you if you enjoy nibbling on spicy snacks. Crunchy roasted chickpeas are seasoned with a spicy mix of turmeric and chilli. The perfect complement to Netflix and chill!

  • Vegan
  • Gluten-free
  • No added sugar
  • 100% natural ingredients
  • Ayurvedic recipe
Item no.: XAY-AN-10017
Content: 100 g
EAN: 4032582020554
Manufacturer No.: 10017
Brands: Classic Ayurveda
Certifications: Organic seal, Organic certified, EU / non-EU organic label
Type of Nutrition: Vegan, Vegetarian, Gluten-free
Storage Information: Store in a cool, dry place protected from light
Properties: Gluten-free, No added sugar
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 1348 / 322 kJ / kcal
Fat 6,7 g
  from Saturated fatty acids 1,1 g
Carbohydrates 28 g
  from Sugar 2 g
Fibre 34 g
Protein 20 g
Salt 2,8 g
Ingredients

90,7 % Chickpeas[2], 2,9 % Turmeric Chili Spice Blend (Turmeric (Curcuma longa)[2], Ayurveda rock salt, Asant (Asafoetida)[2], Cumin[2], Chilli[2], Black pepper (Piper nigrum)[2]), Olive Oil[2], Gum arabic[1], Rock salt

  1. Coating
  2. from controlled organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Amla Natur GmbH, Butterberg 3, 21279, Drestedt, Germany, www.amla.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Classic Ayurveda Organic Golden Chickpeas, Turmeric-Chili

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review