ConFusion Kokonoe Sakura - Hon Mirin without added sugar, 300 ml
Gives depth and harmonious flavours
Features & Advantages
- Alcohol content: 14% by volume
- Made in Japan
- Exquisite umami flavour
Similar products
Description
Made exclusively from glutinous rice, rice koji, and rice shochu, Kokonoe Sakura - Hon Mirin has an exquisite, natural sweet taste, which is a result of natural fermentation alone (no added sugar). It is perfect for teriyaki, sukiyaki, marinades, or for seasoning rice.
| Item no.: | COF-F1401 |
|---|---|
| Content: | 300 ml |
| EAN: | 4972479102119 |
| Manufacturer No.: | F1401 |
| Brands: | ConFusion |
| Alcohol Content: | 14.0% alcohol by volume |
| Properties: | Contains alcohol, No added sugar |
Ingredients
Glutinous rice, Rice, Rice koji, Shochu, 13.5-14.5% Alcohol
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 996 / 238 kJ / kcal |
| Fat | 0,1 g |
| from Saturated fatty acids | 0 g |
| Carbohydrates | 42,5 g |
| from Sugar | 42,5 g |
| Protein | 0,2 g |
| Salt | 0 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | ConFusion - Asiatisch kochen Mag. Clemens Drdla, Wilhelm-Exner-Gasse 13, 1090, Wien, Austria, info@confusion-kochen.at, www.confusion-kochen.at |
|---|
Customer Reviews
English reviews written for ConFusion Kokonoe Sakura - Hon Mirin without added sugar
Magazine Articles:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.500 products
Secure payments
with SSL encryption technology