ConFusion Mikura Sushi Vinegar - Red Rice Vinegar for Sushi, 300 ml
Gentle, rounded acidity with a fine umami note
€ 11,99
(€ 39,97 / l, All prices incl. VAT.
Features & Advantages
- Made in Japan
- Matured in wooden barrels
- Sweet & spicy
Related products
Description
Mikura sushi vinegar, a Japanese red rice vinegar for sushi fermented in wooden barrels, develops a smooth, rounded acidity with a strong umami note thanks to sake, cane sugar, and salt. It pairs perfectly with sushi, dressings, sauces, and marinades. Its characteristic features are its particularly mild flavour and subtle red colour when served with rice.
| Item no.: | COF-F1414 |
|---|---|
| Content: | 300 ml |
| EAN: | 4562215771817 |
| Manufacturer No.: | F1414 |
| Brands: | ConFusion |
Ingredients
Rice vinegar, Sugar, Salt
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 314 / 75 kJ / kcal |
| Fat | 0,1 g |
| from Saturated fatty acids | 0 g |
| Carbohydrates | 18,7 g |
| from Sugar | 18,7 g |
| Protein | 0,1 g |
| Salt | 0 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | ConFusion - Asiatisch kochen Mag. Clemens Drdla, Wilhelm-Exner-Gasse 13, 1090, Wien, Austria, info@confusion-kochen.at, www.confusion-kochen.at |
|---|
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for ConFusion Mikura Sushi Vinegar - Red Rice Vinegar for Sushi
Magazine Articles:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.500 products
Secure payments
with SSL encryption technology