Dolfin Mini Bars Carré 9 Love, 40 g
Show your love with Belgian chocolate
€ 5,59
(€ 139,75 / kg, Price shown includes 23% VAT.
Features & Advantages
- 9 small Napolitains
- Gift wrapped
- Belgian chocolate
Description
Enjoy 9 little Napolitains (mini chocolate squares) in several flavours such as milk and dark chocolates with coffee, nougat or orange flavours. The tasty chocolates come in beautiful gift packaging.
Ingredients
Cocoa paste, Sugar, Cocoa butter, Whole milk powder, Defatted cocoa powder, Hazelnuts, Orange Peel, Coffee powder, Soy lecithin, natural orange flavour, Vanilla flavour, 38 % minimum cocoa content in milk chocolate, 60 % minimum cocoa content in the dark chocolate, 70 % minimum cocoa content in the dark chocolate
Milk chocolate (cocoa content: at least 38%) Dark chocolate (cocoa content: at least 60% and 70% ) May contain traces of eggs and gluten.
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 2248 / 537 kJ / kcal |
| Fat | 34,5 g |
| from Saturated fatty acids | 21 g |
| Carbohydrates | 46 g |
| from Sugar | 42 g |
| Fibre | 7 g |
| Protein | 7 g |
| Salt | 0,09 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Dolfin S.A., Avenue Robert Schuman 172, 1401, Baulers, Belgium, www.dolfin.be |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Dolfin Mini Bars Carré 9 Love
| 5 stars | | 2 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stars | | 0 | (0%) |
| 3 stars | | 0 | (0%) |
| 2 stars | | 0 | (0%) |
| 1 Stars | | 0 | (0%) |
2 reviews
- No reviews available
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.800 products
Secure payments
with SSL encryption technology