Greenomic Finely Sliced Truffles, 30 g
Goes well with meat and pasta dishes
€ 11,99
(€ 399,67 / kg, All prices incl. VAT.
Features & Advantages
- From summer truffles
- Pickled in olive oil
- For cooking & refining
Description
Finely sliced truffles are a highlight of the Greenomic range of products. A "carpaccio" made from black summer truffles (tuber aestivum) is preserved in high-quality extra virgin olive oil. The spicy, earthy aroma, valued by truffle lovers, refines your meat and pasta dishes as well as salads.
Ingredients
Summer Truffles (Tuber aestivum), Extra virgin olive oil, Salt, Aroma
Made in Greece for Greenomic
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 2684 / 641 kJ / kcal |
| Fat | 67,46 g |
| from Saturated fatty acids | 9,65 g |
| Carbohydrates | 5,86 g |
| from Sugar | 1,78 g |
| Protein | 2,59 g |
| Salt | 0,77 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Greenomic Delikatessen GmbH & Co. KG, Kornblumenweg 8 , 73730, Esslingen, Germany, www.greenomic.de |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Greenomic Finely Sliced Truffles
2 customer reviews in all languages
| 5 stars | | 6 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stars | | 0 | (0%) |
| 3 stars | | 0 | (0%) |
| 2 stars | | 0 | (0%) |
| 1 Stars | | 0 | (0%) |
6 reviews
We do not have any reviews in English yet, but we do have 2 reviews available in other languages.
- No reviews available
Magazine Articles:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.800 products
Secure payments
with SSL encryption technology