Hofladen Hirschmann Elderberry Plum Fruit Spread, 160 g
A classic from Styria
€ 6,49
(€ 40,56 / kg, All prices incl. VAT.
Features & Advantages
- With a dash of rum
- Free from preservatives
- Vegan
Description
These dark fruit siblings complement each other perfectly in both taste and colour. Elderberries, in this case harvested in autumn, provide the dark berries. These are not only especially rich in flavour, but also impress with their stunning colour. Together with plums, they make a delicious fruit spread that is delicious not just with bread and pastries - it is also the perfect choice to serve with Austria's famous Kaiserschmarrn. And rightly so!
| Item no.: | HL-004 |
|---|---|
| Content: | 160 g |
| EAN: | 9120074860599 |
| Manufacturer No.: | 004 |
| Brands: | Hofladen Hirschmann |
| Fruit composition: | Elderberries, Plums & Damson Plums |
| Type of Nutrition: | Vegan |
| Origin: | Austria |
| Storage Information: | Keep away from light, Refrigerate after opening |
| Properties: | No preservatives |
| Origin of Raw Material: | Austria |
Ingredients
Plums, Elder, Sugar, Orange juice, Pectin[1], Domestic rum
- gelling agent
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 582 / 139 kJ / kcal |
| Fat | 0 g |
| from Saturated fatty acids | 0 g |
| Carbohydrates | 33 g |
| from Sugar | 32 g |
| Protein | 0,9 g |
| Salt | 0 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Hofladen Hirschmann, Muggendorf 4, 8345, Straden, Austria, www.hofladen-hirschmann.at/cms/aktuelles/index.html |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Hofladen Hirschmann Elderberry Plum Fruit Spread
1 customer review in all languages
| 5 stars | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stars | | 0 | (0%) |
| 3 stars | | 0 | (0%) |
| 2 stars | | 0 | (0%) |
| 1 Stars | | 0 | (0%) |
1 review
We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.
- No reviews available
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.800 products
Secure payments
with SSL encryption technology