Kastner Hearts, Pretzels & Stars, 300 g

Traditional lebkuchen gingerbread treats in popular Christmas shapes

€ 4,99

(€ 16,63 / kg, Price shown includes 13,5% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 300 g

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Thursday at 23:59.

Ireland: Free standard delivery from € 87,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Extra soft
  • Made with high-quality ingredients
  • Covered in fine dark chocolate

Frequently bought together with Manner Weinbeisser Gingerbread Cookies, 180 g

Kastner Hearts, Pretzels & Stars, 300 g € 4,99 (€ 16,63 / kg)
Manner Weinbeisser Gingerbread Cookies, 180 g € 2,69 (€ 14,94 / kg)
Total price: € 7,68
Description

Chocolate-covered lebkuchen in classic heart, star and pretzel shapes, encased in delicious dark chocolate. The soft, moist gingerbread pairs beautifully with the fine dark chocolate layer, adding an elegant note to the festive aromatic spices. A true seasonal treat for cosy moments during Advent and an exquisite addition to your Christmas cookie platter.

Item no.: UNI-876274
Content: 300 g
EAN: 9001734143019
Manufacturer No.: 876274
Brands: Kastner
May Contain Traces Of: : C - Eggs, H - Nuts, N - Sesame Seeds
Storage Information: Store in a cool & dry place
Ingredients

Wheat flour, glucose-fructose corn syrup, Cocoa paste, Sugar, Cocoa butter, Humectants (Sorbitol), Apple Extract, Spices, Caramel sugar syrup, Leavening agent (Ammonium bicarbonate), Sodium carbonate (500e), Potassium carbonate, Acidifier (Acidum Lacticum (lactic acid)), emulsifierE (Soy lecithin), Flavours

Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 1587 / 379 kJ / kcal
Fat 1,2 g
  from Saturated fatty acids 6,7 g
Carbohydrates 63 g
  from Sugar 33 g
Protein 5,3 g
Salt 0,31 g
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Franz Kastner GmbH, Lebzelterstraße 243, 4190, Bad Leonfelden, Austria, office@kastner-austria.at, www.kastner-austria.at

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Kastner Hearts, Pretzels & Stars