Kelly's Garlic Chips, 150 g
With the delicious aroma of garlic
€ 2,99
(€ 19,93 / kg, Price shown includes 23% VAT.
Features & Advantages
- 100% Austrian potatoes
- 100% best HOSO sunflower oil
- Salt from the Austrian Alps
Description
The winner of the Kellys 3-2-1 chip choice! Kelly's Garlic Chips are a combination of crispy fresh potatoes with the delicious aroma of garlic. Perfect for any occasion!
Ingredients
Potatoes, Sunflower oil, Natural Aroma, Salt, Garlic powder, Sugar, Yeast Extract, Onion Powder, Parsley
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 2177 / 520 kJ / kcal |
| Fat | 31 g |
| from Saturated fatty acids | 2,6 g |
| Carbohydrates | 54 g |
| from Sugar | 2,6 g |
| Fibre | 4,3 g |
| Protein | 5,2 g |
| Salt | 1,4 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Kelly Ges.m.b.H., Hermann-Gebauer-Straße 1, 1220, Wien, Austria, www.kellys.at |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
1 English review written for Kelly's Garlic Chips
2 customer reviews in all languages
| 5 stars | | 4 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stars | | 0 | (0%) |
| 3 stars | | 0 | (0%) |
| 2 stars | | 0 | (0%) |
| 1 Stars | | 0 | (0%) |
4 reviews
1 customer review in English
2 customer reviews in all languages
-
Was this rating helpful? (0) (0)
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.800 products
Secure payments
with SSL encryption technology
Rated with 5 out of 5 stars.
Garlicky gorgeousness
So tasty! I will definitely be buying these again!