Kelly's Mexicanos Spicy Piquant, 125 g
Perfect for dipping
€ 2,99
(€ 23,92 / kg, All prices incl. VAT.
Features & Advantages
- Very crispy
- Hearty flavour
- Vegan
Description
The crispy corn tortillas are loaded with hearty flavour and can be enjoyed with fruity flavoured dips. The tortillas can be incorporated into various Mexican dishes. Vegan snacking delight that is free from flavour enhancers.
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1976 / 472 kJ / kcal |
| Fat | 20 g |
| from Saturated fatty acids | 2 g |
| Carbohydrates | 64 g |
| from Sugar | 1,5 g |
| Fibre | 4 g |
| Protein | 6,6 g |
| Salt | 1,3 g |
Ingredients
74 % Corn flour, Sunflower oil, Maltodextrin, Salt, Tomatoes, Sugar, Onions, Yeast Extract, Spices, Acidity regulators (Sodium acetate, citric acid), Smoke flavouring , Aroma
Legal information
| Responsible food business operator: | Kelly Ges.m.b.H., Hermann-Gebauer-Straße 1, 1220, Wien, Austria, www.kellys.at |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Kelly's Mexicanos Spicy Piquant
| 5 stars | | 0 | (0%) |
|---|---|---|---|
| 4 stars | | 1 | (50%) |
| 3 stars | | 0 | (0%) |
| 2 stars | | 1 | (50%) |
| 1 Stars | | 0 | (0%) |
2 reviews
- No reviews available
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.800 products
Secure payments
with SSL encryption technology