KOTÁNYI Chopped Lovage, Glass, 12 g

Intense aroma of celery and soup greens

€ 3,49

(€ 290,83 / kg, All prices incl. VAT. - Excludes delivery costs )

Content: Glass, 12 g

Only 3 items in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Sunday at 23:59.

Ireland: Free standard delivery from € 87,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Strong, slightly sweet and sharp flavour
  • Herbaceous perennial
  • Similar in taste to celery

Frequently bought together with KOTÁNYI Chopped Vegetables for Soup Stock, 230 g

KOTÁNYI Chopped Lovage, Glass, 12 g € 3,49 (€ 290,83 / kg)
KOTÁNYI Chopped Vegetables for Soup Stock, 230 g € 8,39 (€ 36,48 / kg)
Total price: € 11,88
Description

Lovage has been highly prized as an herb since ancient times for its bold, slightly sweet and sharp flavour. An important seasoning in Austrian cuisine among others.

Tip: Use lovage very sparingly. It is easy to add too much, as its seasoning power is often underestimated.

Uses: cream cheese with herbs, soups, salad dressings, vegetable stews, pulses and braised meat

Item no.: XKY-KO-418601
Content: 12 g
EAN: 9001414041864
Manufacturer No.: 418601
Brands: KOTÁNYI
Ingredients

Dried Lovage

Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Kotányi GmbH, Johann Galler Straße 11, 2120, Wolkersdorf im Weinviertel, Austria, www.kotanyi.com/at/de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

0 English reviews written for KOTÁNYI Chopped Lovage

2 customer reviews in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
6 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

6 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 2 reviews available in other languages.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder