Monin Cranberry Syrup, 0,70 l
Versatile bar syrup in a festive red colour
€ 15,99
(€ 22,84 / l, All prices incl. VAT.
Features & Advantages
- Refreshing & sweet
- Deep red colouring
- For mixed & hot drinks
Description
The typical taste of ripe cranberries ranges from refreshingly tart to subtly sweet and is captured perfectly in this syrup. The intense red colour looks festive and goes perfectly with martini cocktails, mocktails, soda mixes, smoothies and more. This syrup also adds delightful berry flavours to hot drinks such as punch!
Ingredients
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1398 / 334 kJ / kcal |
| Fat | 0 g |
| from Saturated fatty acids | 0 g |
| Carbohydrates | 81,8 g |
| from Sugar | 81,5 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0,03 g |
Accessories
Legal information
| Responsible food business operator: | L. Derksen & Co GmbH, Im Atzersfeld 4, 2100 , Leobendorf/Korneuburg, Austria, www.moninshop.at |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Monin Cranberry Syrup
Magazine Articles:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.800 products
Secure payments
with SSL encryption technology