Monin Lavender Syrup, 0,70 l
Cocktail syrup with southern French accents
€ 15,99
(€ 22,84 / l, All prices incl. VAT.
Features & Advantages
- Floral & aromatic
- Delicate purple colour
- Contains lavender oil
Description
Get swept away to the lavender fields of Provence with this delightfully floral lavender syrup! The essence of lavender blossoms in full bloom has light floral notes and instantly spreads a good mood. Ideal for fizzy summery cocktails.
Ingredients
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1352 / 323 kJ / kcal |
| Fat | 0 g |
| from Saturated fatty acids | 0 g |
| Carbohydrates | 80 g |
| from Sugar | 80 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0,03 g |
Accessories
Legal information
| Responsible food business operator: | L. Derksen & Co GmbH, Im Atzersfeld 4, 2100 , Leobendorf/Korneuburg, Austria, www.moninshop.at |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Monin Lavender Syrup
Magazine Articles:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.800 products
Secure payments
with SSL encryption technology