NONGSHIM Instant Cup Noodles - Udon, 111 g
Udon happiness in a cup
€ 2,59
(€ 23,33 / kg, All prices incl. VAT.
Features & Advantages
- Thick udon noodles
- Rich broth
- Hearty with the aroma or fish
Description
This delicious, savoury instant noodle soup is inspired by traditional Japanese udon dishes - a flavourful meal in just minutes with thick, hearty udon noodles, loved for their satisfying texture and bite.
The noodles are combined with a rich broth that perfectly balances savoury and subtly seafood-inspired notes. Convenient and full of flavour, these instant cup noodle are ideal for anyone craving a quick, authentic and tasty meal!
Preparation:
- Peel back the lid halfway and add the seasoning powder.
- Pour in boiling water up to the inner line.
- Close the lid and let stand for 4 minutes.
- Stir well and enjoy!
| Item no.: | KK-9230 |
|---|---|
| Content: | 111 g |
| EAN: | 08801043032308 |
| Manufacturer No.: | 9230 |
| Brands: | NONGSHIM |
| May Contain Traces Of: : | C - Eggs, E - Peanuts, G - Milk, L - Celery, M - Mustard, N - Sesame Seeds |
| Storage Information: | Store in a dry place |
Ingredients
83 % Noodles (Wheat flour, Potato starch, Palm oil, Salt, Sunflower oil, emulsifierE (E322), Acidity regulators (E501, E339, E500), Dye (E101)), 9 % Seasoning powder (Spices (Maltodextrin, Hydrolysed vegetable protein, Salt, Fish, Glucose), Salt, Sugar, Glucose, Spices (Black pepper (Piper nigrum), Red Chillies, Onions), Flavour enhancer (E511, E627, E631, E508), Seaweed, Seasoning oil (Rapeseed Oil, Fish, Hydrolysed vegetable protein)), 8 % Fish and vegetable flakes (Fried fish cake (Wheat flour, Fish, Palm oil, Pacific squid), Dried fish cake (Fish, Potato starch, Wheat starch), Carrot, Welsh Onions, Seaweed)
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1771 / 423 kJ / kcal |
| Fat | 14 g |
| from Saturated fatty acids | 7,1 g |
| Carbohydrates | 67 g |
| from Sugar | 5,2 g |
| Protein | 7,3 g |
| Salt | 2,9 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Tom Kreyenhop, Industriestraße 40-42, 28876, Oyten, Germany, www.kreyenhop-kluge.com/de |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for NONGSHIM Instant Cup Noodles - Udon
Magazine Articles:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.800 products
Secure payments
with SSL encryption technology