Rauch Happy Day Apricot, 1 l
Deliciously fruity apricot taste with a warm, summery colour
€ 3,29
(€ 3,29 / l, Price shown includes 23% VAT.
Features & Advantages
- 40% apricot pulp
- Non-carbonated & vegan, Tetra Pak
- Vitamin C as a stabiliser
Description
Full-bodied and pleasantly sweet: Rauch Happy Day Apricot is very aromatic and contains 40% apricot pulp obtained from sun-ripened fruit. It is non-carbonated making it the ideal accompaniment to breakfast. Enjoy it pure, with mineral water or in mixed drinks. Vitamin C is added as a stabiliser.
Thanks to the mechanical filtration process, no gelatine is added to any of the juices in the Happy Day fruit juice line. All juices are therefore vegan.
Ingredients
Drinking Water, 40 % apricot pulp, Sugar, Vitamin C (Ascorbic Acid)
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 ml |
|---|---|
| Calories | 222 / 53 kJ / kcal |
| Fat | <0,5 g |
| from Saturated fatty acids | <0,1 g |
| Carbohydrates | 12,4 g |
| from Sugar | 12,1 g |
| Protein | <0,5 g |
| Salt | <0,01 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | RAUCH Fruchtsäfte GmbH & Co OG, Langgasse 1, 6830 , Rankweil, Austria, www.rauch.cc/at/impressum |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Rauch Happy Day Apricot
Magazine Articles:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.800 products
Secure payments
with SSL encryption technology