Rummo Le Classiche – Lasagne all'uovo N°173, 500 g
The gold standard for your lasagne
€ 4,99
(€ 9,98 / kg, All prices incl. VAT.
Features & Advantages
- Made with fresh Italian eggs
- Particularly rich flavour
- Ideal for layered dishes & ragù
Description
Bring a true Italian classic to life in your baking dish with Rummo Lasagne all'uovo N°173. The premium egg pasta sheets lend a rich, golden depth of flavour to your dish, pairing harmoniously with a hearty Ragù alla Bolognese.
These sheets are also the perfect choice for other creative variations, such as delicate salmon or a classic spinach and ricotta filling, as they absorb every aromatic note of your sauces. Thanks to Rummo’s signature manufacturing technique, the sheets hold their shape beautifully and maintain a satisfying, firm bite even after baking. Experience the exceptional quality and characteristic rough texture that ensures every layer of your lasagne is an authentic culinary highlight.
Ingredients
Durum Wheat Semolina, 19,36 % Eggs
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1549 / 370 kJ / kcal |
| Fat | 3,8 g |
| from Saturated fatty acids | 1,2 g |
| Carbohydrates | 68 g |
| from Sugar | 2,4 g |
| Protein | 14,3 g |
| Salt | 0,07 g |
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Rummo Le Classiche – Lasagne all'uovo N°173
Magazine Articles:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.800 products
Secure payments
with SSL encryption technology