Schadler Chocolate Chili Pumpkin Seeds, 60 g
Make for great party snacks!
€ 3,79
(€ 63,17 / kg, All prices incl. VAT.
Features & Advantages
- Healthy snack
- Spicy and sweet
- Lightly roasted
Description
For anyone who likes a kick of spice, these healthy snacks make for a cosy evening at home.
Tip to serve guests: These little munchies go very well with strong wines or dry sparkling wines. Perfect as aperitifs.
Ingredients
Roasted Pumpkin Seeds, Sugar, Milk chocolate (Sugar, Whole milk powder, Cocoa butter, Cocoa paste, Powdered cream, Hazelnut paste, soy lecithin, Vanilla flavour), Chilli
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 2303 / 550 kJ / kcal |
| Fat | 30,3 g |
| from Saturated fatty acids | 11,9 g |
| Carbohydrates | 25,6 g |
| from Sugar | 24,7 g |
| Fibre | 2,8 g |
| Protein | 23,5 g |
| Salt | 0,02 g |
Accessories
Legal information
| Responsible food business operator: | Manfred & Elisabeth Schadler, Hirsdorf 23, 8342, Gnas, Austria, online-bauernladen.at |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Schadler Chocolate Chili Pumpkin Seeds
Magazine Articles:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.800 products
Secure payments
with SSL encryption technology