Schadler Toasted Nuts & Pumpkin Seeds, 60 g
The Styrian trail mix
€ 3,79
(€ 63,17 / kg, All prices incl. VAT.
Features & Advantages
- A hearty mix
- Light cinnamon notes
- Lightly roasted
Description
A hearty mix of pumpkin seeds and various nut varieties. A light cinnamon note rounds off the flavour!
Ingredients
Pumpkin seeds, Almonds, Hazelnuts, Cashews, Walnuts, Brazil nuts, Cane sugar, Cinnamon
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 2232 / 533 kJ / kcal |
| Fat | 32,9 g |
| from Saturated fatty acids | 6,2 g |
| Carbohydrates | 33 g |
| from Sugar | 30,9 g |
| Fibre | 6,9 g |
| Protein | 23,4 g |
| Salt | 0,02 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Manfred & Elisabeth Schadler, Hirsdorf 23, 8342, Gnas, Austria, online-bauernladen.at |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Schadler Toasted Nuts & Pumpkin Seeds
Popular categories:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.800 products
Secure payments
with SSL encryption technology