Schalk Mühle Organic Austrian Virgin Black Cumin Oil, 50 ml
Made from 100% Austrian black cumin
€ 8,45 € 8,99 -6%
(€ 169,00 / l, Price shown includes 23% VAT.
Features & Advantages
- Flavourful taste
- Great with rice dishes
- For a healthy diet
Description
This unique oil delights with its spicy flavour, which makes it a very special ingredient. This oil is made from 100% Austrian black cumin. Enjoy exceptionally high quality and intensive flavour with this product.
Important: This oil should not be heated.
| Item no.: | SM-8678 |
|---|---|
| Content: | 50 ml |
| EAN: | 9120062432913 |
| Manufacturer No.: | 8678 |
| Brands: | Schalk Mühle |
| Certifications: | EU / non-EU organic label |
| Type of Nutrition: | Vegan, Gluten-free, Lactose-free |
| Origin: | Austria |
| Storage Information: | Store in a cool, dry place protected from light |
| Properties: | Gluten-free, Lactose-free |
Ingredients
100 % cold-pressed black cumin oil[1]
- from controlled organic cultivation
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 3768 / 900 kJ / kcal |
| Fat | 100 g |
| from Saturated fatty acids | 15 g |
| Carbohydrates | 0 g |
| from Sugar | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Schalk Mühle Gmbh & Co KG, Kalsdorf 18, 8262, Ilz, Austria, www.schalk-muehle.at |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Schalk Mühle Organic Austrian Virgin Black Cumin Oil
5,0 out of 5 stars
| 5 stars | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stars | | 0 | (0%) |
| 3 stars | | 0 | (0%) |
| 2 stars | | 0 | (0%) |
| 1 Stars | | 0 | (0%) |
1 review
- No reviews available
Magazine Articles:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.800 products
Secure payments
with SSL encryption technology