Sempio Stir-Fry Sauce, Gluten-Free, 250 ml
Vegan and non-GMO
€ 7,49
(€ 29,96 / l, All prices incl. VAT.
Features & Advantages
- Made from pears & apples
- With vegetables & soy sauce
- Subtle sweetness
Description
This vegan and non-GMO gluten-free Sitr-Fry Sauce by Sempio has a rich and subtly sweet taste that holds up well when heated. It gets its delicious flavour from a blend of pears, apples, vegetables, and soy sauce. It works particularly well in braised dishes and stir-fries, but it's also a great dipping sauce and a secret tip to drizzle over rice.
Ingredients
Soy Sauce (Water, Soybeans, Salt, Ethyl Alcohol), Sugar, Water, Salt, Ethyl Alcohol, Nashi (pear extract), Apple Extract, Onion Extract, Garlic extract, Ginger extract, Glucose syrup , Yeast Extract, Invert Sugar Syrup, Maltodextrin, Fructose Syrup, Dextrose, Spring onion extract, Xylose
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 ml |
|---|---|
| Calories | 854 / 204 kJ / kcal |
| Fat | 0,5 g |
| from Saturated fatty acids | 0,1 g |
| Carbohydrates | 41 g |
| from Sugar | 41 g |
| Protein | 4 g |
| Salt | 13,8 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Tom Kreyenhop, Industriestraße 40-42, 28876, Oyten, Germany, www.kreyenhop-kluge.com/de |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Sempio Stir-Fry Sauce, Gluten-Free
Magazine Articles:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.800 products
Secure payments
with SSL encryption technology