Soletti Goldfish BIGsters - Mixed Sesame, 100 g
A fun vegan snack
€ 2,99
(€ 29,90 / kg, All prices incl. VAT.
Features & Advantages
- Wafer-thin, crispy and tender
- Made in Austria
- Free from palm oil
Related products
Description
| Item no.: | XFA-KEL-10000972 |
|---|---|
| Content: | 100 g |
| EAN: | 9000159162438 |
| Manufacturer No.: | 10000972 |
| Brands: | Soletti |
| Type of Nutrition: | Vegan, Vegetarian |
| May Contain Traces Of: : | G - Milk |
| Storage Information: | Store in a cool, dry place protected from light |
| Properties: | No flavour enhancers, No added colours, Free from palm oil |
Ingredients
Rapeseed Oil, Sugar, 3,1 % Sesame (Black Sesame Seeds, White Sesame Seeds), Salt, Wheat malt , Yeast, Leavening agent (Ammonium hydrogen carbonate, Sodium hydrogen carbonate), Acidity regulator (Sodium hydroxide)
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1708 / 408 kJ / kcal |
| Fat | 8,9 g |
| from Saturated fatty acids | 0,8 g |
| Carbohydrates | 69 g |
| from Sugar | 4,7 g |
| Fibre | 4,2 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | 2,9 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Kelly Ges.m.b.H., Hermann-Gebauer-Straße 1, 1220, Wien, Austria, www.kellys.at |
|---|
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Soletti Goldfish BIGsters - Mixed Sesame
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.800 products
Secure payments
with SSL encryption technology