STAUD’S Apricot Fruit Spread - Limited Edition, 250 g
A fruity delight from Lower Austria
€ 6,89
(€ 27,56 / kg, All prices incl. VAT.
Features & Advantages
- Deliciously fruity & sunny
- Can be used in pastries & pancakes
- From the Weinviertel fruit-growing region
Description
This limited edition jam owes its irresistible summery aromas to fully ripened apricots from the Weinviertel region. Ideal for those who appreciate the finer things in life. A fruity and sweet accompaniment to pastries and desserts, such as the Palatschinken (Austrian crepes).
Note: All fruits used to make this limited edition jam were grown in Austria. Quantities are limited - premium, fresh, and regional!
Ingredients
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 687 / 164 kJ / kcal |
| Fat | 0 g |
| from Saturated fatty acids | 0 g |
| Carbohydrates | 38 g |
| from Sugar | 37 g |
| Protein | 0,8 g |
| Salt | 0 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | STAUD‘S GMBH, Hubergasse 3, 1160, Wien, Austria, www.stauds.com |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for STAUD’S Apricot Fruit Spread - Limited Edition
2 customer reviews in all languages
| 5 stars | | 11 | (91%) |
|---|---|---|---|
| 4 stars | | 0 | (0%) |
| 3 stars | | 0 | (0%) |
| 2 stars | | 1 | (8%) |
| 1 Stars | | 0 | (0%) |
12 reviews
We do not have any reviews in English yet, but we do have 2 reviews available in other languages.
- No reviews available
Magazine Articles:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.800 products
Secure payments
with SSL encryption technology