STAUD’S Sweet & Sour Seasoned Pickles, 580 ml
Well seasoned specialities
€ 3,99
(€ 13,30 / kg DR.WT, All prices incl. VAT.
Features & Advantages
- Based on a traditional recipe
- Made with the best ingredients
- Delicious garnishes
Description
These gherkins offer a very special flavour experience! Each bite is a fresh, crunchy treat that can be used in versatile ways. They are great in tartar sauce!
Ingredients
Cucumbers, Spirit vinegar, Sugar, Salt, Spice Extract, Onions, Paprika, Dill, Estragon, Mustard seed
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 176 / 42 kJ / kcal |
| Fat | 0 g |
| from Saturated fatty acids | 0 g |
| Carbohydrates | 8,1 g |
| from Sugar | 6,4 g |
| Protein | 1,3 g |
| Salt | 2,2 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | STAUD‘S GMBH, Hubergasse 3, 1160, Wien, Austria, www.stauds.com |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for STAUD’S Sweet & Sour Seasoned Pickles
2 customer reviews in all languages
| 5 stars | | 6 | (85%) |
|---|---|---|---|
| 4 stars | | 0 | (0%) |
| 3 stars | | 1 | (14%) |
| 2 stars | | 0 | (0%) |
| 1 Stars | | 0 | (0%) |
7 reviews
We do not have any reviews in English yet, but we do have 2 reviews available in other languages.
- No reviews available
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.800 products
Secure payments
with SSL encryption technology