STYX Organic Easter Chocolate with Almond Nougat, 70 g
Harmonious flavours - perfect as a gift
€ 4,29
(€ 61,29 / kg, Price shown includes 23% VAT.
Features & Advantages
- Dark chocolate
- Mild, nutty and sweet
- Vegan & alcohol-free
Description
Organic Easter Chocolate with Almond Nougat - a harmonious combination of organic dark chocolate with fine almond nougat. Delicate notes of cocoa complement the mild, nutty filling perfectly. The vegan and alcohol-free chocolate is ideal as a mindful and indulgent treat.
| Item no.: | XEC-STX-60007 |
|---|---|
| Content: | 70 g |
| EAN: | 9004432600075 |
| Manufacturer No.: | 60007 |
| Brands: | STYX |
| Certifications: | Organic certified, EU organic seal |
| Type of Nutrition: | Vegan |
| Storage Information: | Store in a cool, dry place protected from light |
| Properties: | Does not contain alcohol |
Ingredients
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 2554 / 610 kJ / kcal |
| Fat | 44 g |
| from Saturated fatty acids | 21 g |
| Carbohydrates | 44 g |
| from Sugar | 40 g |
| Protein | 6,8 g |
| Salt | 0,07 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | STYX Naturcosmetic GmbH, Am Kräutergarten 6, 3200, Ober-Grafendorf, Austria, office@styx.at |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for STYX Organic Easter Chocolate with Almond Nougat
5,0 out of 5 stars
| 5 stars | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stars | | 0 | (0%) |
| 3 stars | | 0 | (0%) |
| 2 stars | | 0 | (0%) |
| 1 Stars | | 0 | (0%) |
1 review
- No reviews available
Magazine Articles:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.750 products
Secure payments
with SSL encryption technology