TEEKANNE Organic For You, 18 tea bags (40,50 g)

Sun-kissed honeybush meets zesty lemon & delicate Manuka honey

€ 3,79

(€ 93,58 / kg, All prices incl. VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 18 tea bags

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Sunday at 23:59.

Ireland: Free standard delivery from € 87,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Perfect as a gift
  • Aromatic and flavourful
  • Mild, lemony notes

Frequently bought together with TEEKANNE Organic From the Heart, 20 double chamber teabags (40 g)

TEEKANNE Organic For You, 18 tea bags (40,50 g) € 3,79 (€ 93,58 / kg)
TEEKANNE Organic From the Heart, 20 double chamber teabags (40 g) € 3,79 (€ 94,75 / kg)
Total price: € 7,58
Description

In this velvety, fruity organic blend, the mild sweetness of African honeybush blends with the invigorating freshness of zesty lemon and the exquisite aroma of premium Manuka honey. The harmonious composition of organically grown ingredients makes every cup a treat for yourself or a wonderful gift for someone special.

Item no.: TK-82447
Content: 40,50 g
EAN: 5901086082445
Manufacturer No.: 82447
Brands: TEEKANNE
Tea: Teabags
Certifications: Certified organic as per EC Organic Regulations, EU organic seal, EU / non-EU organic label
Type of Nutrition: Gluten-free, Lactose-free
Origin: Germany
Steeping Time: 5 Minutes, 6 minutes, 7 Minutes, 8 Minutes
Storage Information: Store in a cool & dry place
Properties: Flavoured, Gluten-free, Lactose-free, Plastic-free
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 ml
Calories 8 / 2 kJ / kcal
Fat 0 g
  from Saturated fatty acids 0 g
Carbohydrates 0,4 g
  from Sugar 0 g
Protein 0 g
Salt 0 g
Ingredients

Apples[1], White Hibiscus[1], Honeybush[1], Stevia leaves[1], Sweet blackberry leaves[1], 5 % Lemon peel[1], 5 % Natural Lemon Flavour, Manuka Honey Granules[1], Lemon[1]

  1. from controlled organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: TEEKANNE GmbH, Münchner Bundesstr. 120, 5020, Salzburg, Austria, www.teekanne.at/de-at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for TEEKANNE Organic For You

1 customer review in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
2 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

2 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder