Vilgain Organic Coconut Oil Spray, 200 ml

Cold-pressed coconut oil with a high MCT content in a handy dispenser

€ 7,46 € 8,29 -10%

(€ 37,30 / l, All prices incl. VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 200 ml

In stock

Delivery by Monday, 12 October if you order by Monday at 23:59.

Ireland: Free standard delivery from € 87,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • With 93% MCT content
  • Suitable for sweet and savoury dishes
  • Ingredients from organic farming

Frequently bought together with Rapunzel Organic Almond Butter, 500 g

Vilgain Organic Coconut Oil Spray, 200 ml € 7,46 (€ 37,30 / l)
Rapunzel Organic Almond Butter, 500 g € 14,39 (€ 28,78 / kg)
Total price: € 21,85
Description

Enjoy the premium quality of cold-pressed oil from organic coconuts with Vilgain Coconut Oil Spray. It stands out with an exceptional 93% MCT content. The versatile nozzle enables flexible use: press the centre for a fine mist or the tip for a precise spray.

Application:
With a smoke point of 158°C, this oil is perfect for Asian-inspired recipes, waffles, and smoothies. Particularly suitable for cold dishes and quick searing.

Directions for use:
Shake well before use. Spray from a distance of 10–15 cm onto a cold pan or directly onto your food.
A 1-second spray dispenses approximately 1.8 ml of oil.
Press on the centre of the nozzle to dispense a standard amount or on the tip for a smaller amount.

Item no.: XVA-VIL-45935
Content: 200 ml
EAN: 8595717722564
Manufacturer No.: 45935
Brands: Vilgain
Certifications: EU / non-EU organic label
Storage Information: Store in a cool, dry place protected from light
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 3542 / 846 kJ / kcal
Fat 94 g
  from Saturated fatty acids 93,4 g
  from Monounsaturated fatty acids 0,4 g
  from Polyunsaturated Fatty Acids 0,2 g
Carbohydrates 0 g
  from Sugar 0 g
Protein 0 g
Salt 0 g
Ingredients

100 % Coconut oil[1]

  1. from controlled organic cultivation
Notes
Legal guarantee & manufacturer details

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Vilgain Organic Coconut Oil Spray