Zotter Chocolate Organic All the Best, 70 g
Filled with mango & lemon ganache
€ 4,39
(€ 62,71 / kg, Price shown includes 23% VAT.
Features & Advantages
- Fruity and fresh
- Covered in dark chocolate
Description
A fruity filled with mango pieces complemented with cashew nougat, a lemon chocolate layer and white chocolate. A wonderful way to send someone your "Best Wishes".
| Item no.: | ZSM-16512 |
|---|---|
| Content: | 70 g |
| EAN: | 9006403053439 |
| Manufacturer No.: | 16512 |
| Brands: | Zotter Chocolate |
| Certifications: | EU / non-EU organic label, Fair |
| Type of Nutrition: | Gluten-free |
| Origin: | Austria |
| May Contain Traces Of: : | C - Eggs, E - Peanuts, H - Nuts, N - Sesame Seeds |
| Properties: | Gluten-free |
Ingredients
Organic "All the Best"
Cane sugar[3], Cocoa paste[3], Cocoa butter[3], Glucose syrup[1], Whole milk[1], Mango Puree[1], Dried mango[1], Lemon juice[1], Whole milk powder[1], Skim milk yoghurt powder[1], Skim milk powder[1], Lemon juice concentrate[1], Cashew nuts[3], Sweet whey powder[1], soy lecithin[2], Whole cane sugar[3], Lemon Fruit Powder[1] (Lemon juice concentrate[1], Cornstarch[1], Sugar[1]), Turmeric[1], Rock salt, Vanilla bean powder[1], Cinnamon[1], 70 % minimum cocoa content (in the dark chocolate)
- from controlled organic agriculture
- Emulsifier / from controlled organic agriculture
- from fair trade, fair trade content in total: 75% / from controlled organic agriculture
May contain traces of all types of nuts, peanuts, eggs and sesame.
Nutritional Information
Organic "All the Best"
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 2102 / 502 kJ / kcal |
| Fat | 33 g |
| from Saturated fatty acids | 20 g |
| Carbohydrates | 45 g |
| from Sugar | 40 g |
| Protein | 5,5 g |
| Salt | 0,2 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Austria, www.zotter.at |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Zotter Chocolate Organic All the Best
1 customer review in all languages
| 5 stars | | 2 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stars | | 0 | (0%) |
| 3 stars | | 0 | (0%) |
| 2 stars | | 0 | (0%) |
| 1 Stars | | 0 | (0%) |
2 reviews
We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.
- No reviews available
Magazine Articles:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.800 products
Secure payments
with SSL encryption technology