Zotter Chocolate Organic MiXing - Deluxe Milk Choc & Strawberry Bunny, 100 g
A delicious chocolate treat for Easter
€ 10,99
(€ 109,90 / kg, Price shown includes 23% VAT.
Features & Advantages
- Handmade milk chocolate figure
- Fruity strawberry cream filling
- Colourfully decorated with seeds & fruits
Description
Zotter’s Deluxe Milk Chocolate Strawberry Bunny is a lovingly crafted chocolate creation, perfect for Easter or as a special treat for chocolate lovers. This artfully made figure is composed of smooth milk chocolate filled with a fruity, aromatic strawberry cream. Colourful decorations and toppings made from natural fruit ingredients, roasted seeds and white chocolate elements add both visual appeal and flavours, turning every bite into a varied gourmet experience.
| Item no.: | ZSM-24585 |
|---|---|
| Content: | 100 g |
| EAN: | 9006403088141 |
| Manufacturer No.: | 24585 |
| Brands: | Zotter Chocolate |
| Certifications: | EU / non-EU organic label |
| May Contain Traces Of: : | A - Gluten, E - Peanuts, H - Nuts |
| Storage Information: | Store in a cool, dry place protected from light |
| Properties: | Does not contain alcohol |
Ingredients
Raw cane sugar[3], Cocoa butter[3], Cocoa paste[3], Whole milk powder[1], Skim milk powder[1], 1 % Strawberries[1], 1 % Freeze-Dried Strawberries[1], Invert Sugar Syrup[1], 1 % Strawberry Concentrate[1], Sesame[1], Freeze-dried raspberries[1], Glucose syrup[1], Sweet whey powder[1], Pumpkin seeds[1], Whole cane sugar[3], Whole milk[1], Freeze-dried passion fruit[1] (Maltodextrin[1], Passion fruit juice concentrate[1]), emulsifierE (Lecithin (Soy)), Vanilla bean powder[2], Lemon juice concentrate[1], Skim milk yoghurt powder[1], Rock salt, lemon powder[1] (Lemon juice concentrate[1], Cornstarch[1]), Coating [1] (Glucose syrup [1], Stabiliser (Gum arabic[1])), Sunflower oil[1], Freeze-dried blueberries[1], Cinnamon[1], Turmeric (Curcuma longa)[1], 50 % minimum cocoa content in the milk chocolate[1]
- from controlled organic agriculture
- From fair trade. Fair trade content: 77%
- From fair trade. Fair trade content: 77%, from certified organic farming
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 2364,52 / 564,76 kJ / kcal |
| Fat | 39 g |
| from Saturated fatty acids | 24 g |
| Carbohydrates | 43 g |
| from Sugar | 40 g |
| Protein | 8,2 g |
| Salt | 0,21 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Austria, www.zotter.at |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Zotter Chocolate Organic MiXing - Deluxe Milk Choc & Strawberry Bunny
Popular categories:
Discover Piccantino:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.800 products
Secure payments
with SSL encryption technology