Zotter Chocolate Sweet Break, 70 g
Filled with almond & hazelnut nougat
€ 4,39
(€ 62,71 / kg, Price shown includes 23% VAT.
Features & Advantages
- Refined with caramelized almonds
- Handscooped
Description
Sweet Break
- Have a break and enjoy a milk chocolate with a 50% cocoa content filled with tender-melting praline created with almonds, hazelnuts and caramelised almonds and topped with a layer of crunchy almond cookies.
| Item no.: | ZSM-16515 |
|---|---|
| Content: | 70 g |
| EAN: | 9006403053149 |
| Manufacturer No.: | 16515 |
| Brands: | Zotter Chocolate |
| Certifications: | EU / non-EU organic label, Fair |
| Origin: | Austria |
| May Contain Traces Of: : | E - Peanuts, H - Nuts, N - Sesame Seeds |
Ingredients
Cane sugar[1], Cocoa butter[1], Almonds[2], Cocoa paste[1], Whole milk powder[2], Hazelnuts[2], Wheat flour[2], Butter[2], Skim milk powder[2], Eggs[2], Sweet whey powder[2], Whole cane sugar[1], Caramel powder[2] (Skim milk powder[2], Sugar[2]), soy lecithin[3], Rock salt, Vanilla bean powder[2], Cardamom[2], Rose petals[2],
- From fair trade, total fair trade content: 61% / from certified organic agriculture
- from controlled organic agriculture
- Emulsifier / from controlled organic agriculture
May contain traces of nuts of all kinds, peanuts and sesame seeds.
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 2374 / 567 kJ / kcal |
| Fat | 40 g |
| from Saturated fatty acids | 18 g |
| Carbohydrates | 44 g |
| from Sugar | 36 g |
| Protein | 9,5 g |
| Salt | 0,22 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Austria, www.zotter.at |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Zotter Chocolate Sweet Break
| 5 stars | | 2 | (50%) |
|---|---|---|---|
| 4 stars | | 2 | (50%) |
| 3 stars | | 0 | (0%) |
| 2 stars | | 0 | (0%) |
| 1 Stars | | 0 | (0%) |
4 reviews
- No reviews available
Magazine Articles:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.800 products
Secure payments
with SSL encryption technology