Alnatura Organic Apple Puree Currant & Raspberry, 360 g
100% fruit
€ 2,19
(€ 6,08 / kg, All prices incl. VAT.
-
-
-
-
Alnatura
Bioland Apple Puree
Just apples, nothing else
€ 1,99(€ 2,84 / kg) -
Alnatura
Organic Apple Purée with Banana
Versatile for use in the kitchen
€ 1,59(€ 4,42 / kg) -
Alnatura
Organic Apple Purée with Apricot
100% fruit & enjoyment
€ 1,79(€ 4,97 / kg) -
Alnatura
Organic Fruit Puree - Quince and Pear with Banana
Completely without the classic apple
€ 1,99(€ 5,53 / kg) -
Alnatura
Organic Apple Puree Currant & Raspberry
100% fruit
€ 2,19(€ 6,08 / kg)
Features & Advantages
- Organic
- Vegan
- Enjoy on its own, as a dessert, or as an accompaniment
Description
Apple, Blackcurrant & Raspberry Purée by Alnatura is made from 100% fruit and offers a rich, aromatic flavour. This organic purée is ideal as a dessert or as an accompaniment to rice pudding, pancakes and various other dishes.
| Item no.: | MM-215968 |
|---|---|
| Content: | 360 g |
| EAN: | 4104420240780 |
| Manufacturer No.: | 215968 |
| Brands: | Alnatura |
| Certifications: | Organic certified |
| Type of Nutrition: | Vegan, Vegetarian |
| Storage Information: | Refrigerate after opening and use up within a few days |
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 222 / 53 kJ / kcal |
| Fat | 0,5 g |
| from Saturated fatty acids | 0,1 g |
| Carbohydrates | 11 g |
| from Sugar | 11 g |
| Fibre | 2,2 g |
| Protein | 0,5 g |
| Salt | 0,01 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Germany, www.alnatura.de |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Alnatura Organic Apple Puree Currant & Raspberry
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.700 products
Secure payments
with SSL encryption technology