Ankerkraut Pineapple Curry (SpongeBob), Glass Jar with Cork Stopper (110 g)
Exotic fruit power & curry fun
€ 5,99
(€ 54,45 / kg, All prices incl. VAT.
Features & Advantages
- Fruity notes of pineapple
- The secret weapon in your spice rack
- Ideal for rice dishes
Related products
Description
Bring tropical vibes from Bikini Bottom straight to your table with this exquisitely flavourful Pineapple Curry spice mix. Inspired by the world's most famous deep-sea pineapple, this blend adds a fruity, exotic twist to your meals that would make even Plankton rethink his plans. Whether for vibrant stir-fries or your own creative experiments, this quirky mix turns every meal into a sunny kitchen adventure.
| Item no.: | AK-4062988010613 |
|---|---|
| Content: | 110 g |
| EAN: | 4062988010613 |
| Manufacturer No.: | 4062988010613 |
| Brands: | Ankerkraut |
| May Contain Traces Of: : | L - Celery, M - Mustard |
| Storage Information: | Store in a cool, dry place protected from light |
| Properties: | No flavour enhancers, Free from palm oil |
Ingredients
Sea salt, Cane sugar, 20 % Pineapple powder, 20 % Curry powder (Turmeric (Curcuma longa), Coriander, Mustard seed, Fenugreek seeds, Salt, Chilis , Garlic), Coconut sugar
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1185 / 283 kJ / kcal |
| Fat | 5,6 g |
| from Saturated fatty acids | 1,7 g |
| Carbohydrates | 39 g |
| from Sugar | 25 g |
| Protein | 9,3 g |
| Salt | 14,3 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Ankerkraut GmbH, Reindorfer Osterberg 75, 21266, Jesteburg, Germany, www.ankerkraut.de |
|---|
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Ankerkraut Pineapple Curry (SpongeBob)
Popular categories:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.750 products
Secure payments
with SSL encryption technology