Ankerkraut SpongeBob Burger Mix, Glass Jar with Cork Stopper (115 g)
Bikini Bottom’s secret for delicious burgers & more
€ 5,99
(€ 52,09 / kg, All prices incl. VAT.
Features & Advantages
- For meat & veg
- Special edition including burger spice
- Perfect for patties & barbecue lovers
Related products
Description
Cook up a legendary Krusty Krab original in your own kitchen with the SpongeBob Burger Mix. This special recipe ensures perfectly seasoned patties that are lightyears ahead in flavour and guaranteed to be devoured in record time. Whether you’re using traditional beef mince or getting creative with veggie alternatives, this blend makes every burger a true highlight, whether cooked on the hob or the grill.
| Item no.: | AK-4062988842962 |
|---|---|
| Content: | 115 g |
| EAN: | 4062988842962 |
| Manufacturer No.: | 4062988842962 |
| Brands: | Ankerkraut |
| May Contain Traces Of: : | L - Celery, M - Mustard |
| Storage Information: | Store in a cool, dry place protected from light |
| Properties: | No flavour enhancers, Free from palm oil |
Ingredients
Sea salt, Onions, Garlic, Sweet Paprika, Chili Flakes, Black pepper (Piper nigrum)
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 758 / 181 kJ / kcal |
| Fat | 1,5 g |
| from Saturated fatty acids | 0,3 g |
| Carbohydrates | 30 g |
| from Sugar | 16 g |
| Protein | 6 g |
| Salt | 49,6 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Ankerkraut GmbH, Reindorfer Osterberg 75, 21266, Jesteburg, Germany, www.ankerkraut.de |
|---|
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Ankerkraut SpongeBob Burger Mix
Popular categories:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.750 products
Secure payments
with SSL encryption technology