BioArt Organic Chocolate: Es heißt Freundschaft..., 70 g
Sweet and spicy chocolate with a fruity note
€ 7,99
(€ 114,14 / kg, Price shown includes 23% VAT.
Features & Advantages
- With a hint of pepper
- Fruity orange notes
- For special moments of indulgence
Description
This chocolate creation combines creamy milk chocolate with the subtle spice of pepper and the fruity freshness of orange. The result is an exciting interplay of sweet, spicy, and citrus notes. Ideal for anyone looking to enjoy a unique and wonderfully varied chocolate experience.
| Item no.: | BIOG-325747 |
|---|---|
| Content: | 70 g |
| EAN: | 9006241310879 |
| Manufacturer No.: | 325747 |
| Brands: | BioArt |
| Certifications: | EU organic seal |
| Storage Information: | Store in a cool & dry place |
Ingredients
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 2453 / 586 kJ / kcal |
| Fat | 41 g |
| from Saturated fatty acids | 26 g |
| Carbohydrates | 48 g |
| from Sugar | 47 g |
| Protein | 6,9 g |
| Salt | 0,21 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | BioArt AG, Biodorfweg 4, 5164, Seeham, Austria, office@bioart.at, www.bioart.at |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for BioArt Organic Chocolate: Es heißt Freundschaft...
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.750 products
Secure payments
with SSL encryption technology