ConFusion Mikura - Black Rice Vinegar "Shizuka" made with brown rice, 300 ml
Harmonious acidity with a fine grain aroma
€ 13,99
(€ 46,63 / l, All prices incl. VAT.
Features & Advantages
- Contains alcohol
- Made in Japan
- Matured in wooden barrels
- Mild & full-bodied
Related products
Description
Japanese Mikura Shizuka black rice vinegar made from brown rice is fermented in wooden barrels. It is made from unpolished whole grain rice, which is then traditionally processed by hand into koji and statically fermented in wooden barrels for 90 days. The result is a mild, full-bodied vinegar, characterised by its harmonious acidity and delicate grain aroma. Ideal for salads, dressings, marinades, or as a healthy drink with water, milk, or fruit juice.
| Item no.: | COF-F1412 |
|---|---|
| Content: | 300 ml |
| EAN: | 4562215770711 |
| Manufacturer No.: | F1412 |
| Brands: | ConFusion |
| Properties: | Contains alcohol, No added sugar |
Ingredients
Rice vinegar
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 84 / 20 kJ / kcal |
| Fat | 0,1 g |
| from Saturated fatty acids | 0 g |
| Carbohydrates | 5,5 g |
| from Sugar | 5,5 g |
| Protein | 0,7 g |
| Salt | 0,01 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | ConFusion - Asiatisch kochen Mag. Clemens Drdla, Wilhelm-Exner-Gasse 13, 1090, Wien, Austria, info@confusion-kochen.at, www.confusion-kochen.at |
|---|
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for ConFusion Mikura - Black Rice Vinegar "Shizuka" made with brown rice
Magazine Articles:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.500 products
Secure payments
with SSL encryption technology