Hofladen Hirschmann Blackberry & Peach Fruit Spread, 160 g
Intense in taste and colour
€ 6,99
(€ 43,69 / kg, All prices incl. VAT.
Features & Advantages
- Fruity and sweet
- Purely natural ingredients
- Ideal as a breakfast spread
Similar products
Description
Blackberries give this fruit spread its intense red colour, but the taste of vineyard peaches dominates. In addition to the best fruits, the Blackberry & Peach Fruit Spread from Hofladen Hirschmann contains only natural ingredients such as sugar, orange juice, lemon juice and pectin.
| Item no.: | HL-62 |
|---|---|
| Content: | 160 g |
| EAN: | 9120074861367 |
| Manufacturer No.: | 62 |
| Brands: | Hofladen Hirschmann |
| Fruit composition: | Berries, Peach |
| Certifications: | Gutes vom Bauernhof |
| Type of Nutrition: | Vegan, Vegetarian |
| Origin: | Austria |
| Storage Information: | Store in a cool, dry place protected from light, Once opened, store in the refrigerator and consume within one month. |
Ingredients
Blackberries, Peach, Sugar, Orange juice, Gelling agent (Pectin), Lemon juice
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 590 / 141 kJ / kcal |
| Fat | 0,3 g |
| from Saturated fatty acids | 0 g |
| Carbohydrates | 33 g |
| from Sugar | 32 g |
| Protein | 0,7 g |
| Salt | 0 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Hofladen Hirschmann, Muggendorf 4, 8345, Straden, Austria, www.hofladen-hirschmann.at/cms/aktuelles/index.html |
|---|
Related products
Customer Reviews
English reviews written for Hofladen Hirschmann Blackberry & Peach Fruit Spread
Magazine Articles:
-
Ireland: Free standard delivery from € 87,90
-
Free
returns More than 12.800 products
Secure payments
with SSL encryption technology